Úvod Co je to paradentóza?

Co je to paradentóza?

Parodontitida, nebo-li paradentóza je velmi častá infekce. Projevuje se v několika stádiích a vzniká působením bakterií, které se usazují na zubech a dásních. Ty uvolňují toxiny, které dásně poškozují, vznikají bolestivé záněty, které nejdřív napadají dásně, potom se rozšiřují i na závěsný aparát, který plní funkci pevného ukotvení zubu. Zubní plak (tenká vrstvička, která obsahuje škodlivé bakterie) je důsledkem špatné ústní hygieny a poškozuje zubní sklovinu, vzniká zubní kaz. Prvním příznakem onemocnění paradentózou je zánět dásní, který způsobují bakterie rozkládající pojivovou tkáň.

  • 1. stadium se projevuje mírným otokem a zarudnutím. Doprovází ho občasné krvácení z dásní především při jídle a čištění zubů. Může se objevit nepříjemný pocit a zápach z úst. V tomto stádiu je prevence i léčba nejúčinnější. Proto by každý při jakémkoliv příznaku měl ihned navštívit zubního lékaře.
  • 2. stádium znamená už rozvinutý zánět. Objevuje se bolest, nepříjemné brnění, tlak a napětí. Dásně jsou zarudlé, oteklé, mezi zubem a dásní vznikají kapsy, které se plní hnisem. Nejprve se obnažují zubní krčky, poté se zuby rozestupují a začínají se viklat. Krvácení z dásní je časté a pach z úst velmi nepříjemný.
  • 3. stádium je charakteristické uvolňováním zubů. Je postižen závěsný aparát a někdy vlivem zánětu ustupuje čelistní kost. Zánět však ohrožuje nemocného komplikacemi. S krví jsou bakterie roznášeny do celého organismu, kde napadají vnitřní orgány (zejména ledviny).

Nemoc obvykle probíhá několik let bez bolestí, a proto také v prvních stádiích nebývá ošetřena. Neléčená parodontitida je nejčastější  příčinou ztráty zubů.

3


Diskuse (1 komentář)

alenkanott, (19. 12. 2019 13:36) Reagovat
Dobrý den. Ještě by se hodilo říci, že to může dojít až k paradontálnímu chobotu viz https://dsmile.cz/co-je-to-parodontalni-chobot/ To je teprve nepříjemná záležitost, nenechte to tedy zajít tak daleko.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Paradentóza.net
Kontakty