Úvod Paradentóza

Paradentóza

9

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu. Je kromě zubního kazu jednou z nejčastějších nemocí dutiny ústní. Odhaduje se, že až 80% lidí trpí paradentózou. Příčinou je většinou špatná ústní hygiena a nesprávné životní a stravovací návyky (příliš sladkostí, alkoholu a kouření).

Co je to paradentóza?

Paradontitida, nebo-li paradentóza je velmi častá infekce. Projevuje se v několika stádiích a vzniká působením bakterií, které se usazují na zubech a dásních. Ty uvolňují toxiny, které dásně poškozují, vznikají bolestivé záněty, které nejdřív napadají dásně, potom se rozšiřují i na závěsný aparát, který plní funkci pevného ukotvení zubu. Zubní plak (tenká vrstvička, která obsahuje škodlivé bakterie) je důsledkem špatné ústní hygieny a poškozuje zubní sklovinu, vzniká zubní kaz. Prvním příznakem onemocnění paradentózou je zánět dásní, který způsobují bakterie rozkládající pojivovou tkáň.

  • 1. stadium se projevuje mírným otokem a zarudnutím. Doprovází ho občasné krvácení z dásní především při jídle a čištění zubů. Může se objevit nepříjemný pocit a zápach z úst. V tomto stádiu je prevence i léčba nejúčinnější. Proto by každý při jakémkoliv příznaku měl ihned navštívit zubního lékaře.
  • 2. stádium znamená už rozvinutý zánět. Objevuje se bolest, nepříjemné brnění, tlak a napětí. Dásně jsou zarudlé, oteklé, mezi zubem a dásní vznikají kapsy, které se plní hnisem. Nejprve se obnažují zubní krčky, poté se zuby rozestupují a začínají se viklat. Krvácení z dásní je časté a pach z úst velmi nepříjemný.
  • 3. stádium je charakteristické uvolňováním zubů. Je postižen závěsný aparát a někdy vlivem zánětu ustupuje čelistní kost. Zánět však ohrožuje nemocného komplikacemi. S krví jsou bakterie roznášeny do celého organismu, kde napadají vnitřní orgány (zejména ledviny).

Nemoc obvykle probíhá několik let bez bolestí, a proto také v prvních stádiích nebývá ošetřena. Neléčená parodontitida je nejčastější  příčinou ztráty zubů.

Příčiny paradentózy

Příčin paradentózy je hned několik:

  • Špatná ústní hygiena
  • Nesprávný skladba jídelníčku
  • Porucha zažívání nebo látkové výměny
  • Stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém
  • Nadměrné požívání alkoholu a nikotinu
  • Neléčený zubní kaz a především usazený zubní kámen

Člověk postižený paradentózou by měl ze stravy vynechat rafinované cukry, naopak by se měl snažit začlenit do jídelníčku celozrnné výrobky, syrovou zeleninu a ovoce. Pozor na nasycené a sladké nápoje, ulpívají na zubech a mohou být příčinou zubního kazu i paradentózy.

Prevence paradentózy

Velmi důležité je správné čištění zubů, abyste o své zuby nepřišly a nebyly nuceni si nechat udělat zubní implantáty. Chrup by se měl čistit nejméně 2x denně, nejlépe však po každém jídle. Zubní plak musí být odstraňován i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. I jazyk a dásně je třeba čistit, ulpívají na nich rovněž bakterie, které se množí a rozmáhají se po celé ústní dutině. Na jazyk jsou speciální kartáčky, v případě nouze lze použít kávovou lžičku jako škrabku. Vždy je dobré znát správnou techniku čištění. Kartáček na zuby by se měl vyměnit alespoň jednou za čtvrt roku, při vzniklých potížích je lépe používat střední (médium) nebo měkký (soft) kartáček. I volba zubní pasty je důležitá. Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Investovat do zubní hygieny se rozhodně vyplatí.

Po čištění zubů, ale i během dne je vhodné vypláchnout ústa  antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

Doporučuje se po jídle žvýkat žvýkačka bez cukru. Prokrvuje dásně a tak zvyšuje jejich odolnost proti zánětu. Navíc čistí zuby od zbytků potravy a zubního plaku. Pozor na zubní výplně, žvýkačka je může uvolnit.

Účinné jsou i masáže dásní šťávou z čerstvého citronu, popřípadě nějakými toniky ( pozor na sklovinu).

Důležitá je správná skladba jídelníčku. Jak už bylo uvedeno, pozor na sladkosti, je lépe je nahradit ovocem a zeleninou. Žvýkání u jídla rovněž prokrvuje dásně. Pokud je však zánět rozvinutý, je třeba se vyhnout tvrdým potravinám.

Na prevenci paradentózy se vyrábějí nejrůznější přípravky, které může pacient zakoupit v lékárnách v podobě gelů, past, ústních vod nebo zubních prášků. Výběr mechanických pomůcek (kartáčků, nití apod.) je také velký. Vhodné je posilovat imunitu buď přirozenou cestou nebo užíváním potravinových doplňků, kterých je celá řada.

 


Další informace najdete na webech Zápach z úst. O bolestech v dutině ústní na Bolest zubů.

Léčba paradentózy

Diagnózu stanovuje lékař na základě výsledku stomatologického vyšetření. Všímá si stavu dásní, pevnosti ukotvení zubů, rozšíření zubního plaku a kamene. Léčba pak může být buď konzervativní, kdy se speciálními přístroji vyčistí všechna místa postižená zánětem, nebo chirurgická, kdy se odklopí dásně skalpelem a zanícené prostory se pod lokálním umrtvením vyčistí. Zubní lékař pravidelně odstraňuje i zubní kámen, který se usazuje nejvíc na vnitřní straně zubů.

K vyhubení baktérií a odstranění zubních plaků se používají zvláštní desinfekční roztoky. V těžkých případech může být vhodné nasazení místních nebo celkových antibiotik.

Ve zvláštních případech může lékař provést odstranění částí sliznice, plastiku kostního lůžka a další speciální zákroky. Ty jsou samozřejmě finančně dosti nákladné.

Závěrem

Paradentóza je chronické onemocnění a může člověka provázet po celý život. Přináší mu nepříjemné bolesti i léčbu, hlavně jej však může připravit o chrup. To může zasáhnout nejen do jeho trávení, ale (z hlediska estetiky) i do vztahů a společenského života vůbec. Účinnost léčby záleží na včasném odhalení nemoci a vhodné léčbě. Samozřejmě také závisí na snaze pacienta v péči o svůj chrup a dodržování doporučení odborníků.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Paradentóza.net
Kontakty