Úvod Prevence paradentózy

Prevence paradentózy

Velmi důležité je správné čištění zubů! Chrup by se měl čistit nejméně 2x denně, nejlépe však po každém jídle. Zubní plak musí být odstraňován i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. I jazyk a dásně je třeba čistit, ulpívají na nich rovněž bakterie, které se množí a rozmáhají se po celé ústní dutině. Na jazyk jsou speciální kartáčky, v případě nouze lze použít kávovou lžičku jako škrabku.

Vždy je dobré znát správnou techniku čištění. Kartáček na zuby by se měl vyměnit alespoň jednou za čtvrt roku, při vzniklých potížích je lépe používat střední (médium) nebo měkký (soft) kartáček. I volba zubní pasty je důležitá. Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Investovat do zubní hygieny se rozhodně vyplatí.

Po čištění zubů, ale i během dne je vhodné vypláchnout ústa  antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

Doporučuje se po jídle žvýkat žvýkačka bez cukru. Prokrvuje dásně a tak zvyšuje jejich odolnost proti zánětu. Navíc čistí zuby od zbytků potravy a zubního plaku. Pozor na zubní výplně, žvýkačka je může uvolnit.

Účinné jsou i masáže dásní šťávou z čerstvého citronu, popřípadě nějakými toniky ( pozor na sklovinu).

Důležitá je správná skladba jídelníčku. Jak už bylo uvedeno, pozor na sladkosti, je lépe je nahradit ovocem a zeleninou. Žvýkání u jídla rovněž prokrvuje dásně. Pokud je však zánět rozvinutý, je třeba se vyhnout tvrdým potravinám.

Další užitečné informace o zdraví : Únavový syndrom a Tlusté střevo.

Na prevenci paradentózy se vyrábějí nejrůznější přípravky, které může pacient zakoupit v lékárnách v podobě gelů, past, ústních vod nebo zubních prášků. Výběr mechanických pomůcek (kartáčků, nití apod.) je také velký. Vhodné je posilovat imunitu buď přirozenou cestou nebo užíváním potravinových doplňků, kterých je celá řada.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Paradentóza.net
Kontakty